O zaletach wizyt domowych

      Zapewne wielu z Państwa którzy trafili na nasza stronę   zastanawia się nad zasadnością i skutecznością wizyt lekarza weterynarii bezpośrednio w Państwa domu. Bo w końcu co taki weterynarz jest w stanie poradzić w domowych warunkach, bez zaawansowanego sprzętu i obsługi? Wydawać by się mogło że niewiele, albo przynajmniej że jego działania będą mocno ograniczone. Jak jednak pokazuje życie i praktyka wizyty domowe mają wiele zalet.

 

Poniżej postaram się obiektywnie przedstawić Państwu zarówno plusy jak i minusy leczenia zwierząt w domowym zaciszu. Żeby było sprawiedliwiej zacznę od tych drugich:)

Wady:

1. Oczywiście odwiedzając ze zwierzęciem klinikę lub gabinet weterynaryjny mamy do wyboru całe spektrum dostępnych testów diagnostycznych, badań laboratoryjnych wykonywanych na miejscu oraz badań obrazowych ( usg, rtg)

2. Kliniki dysponują  dużą ilością personelu który jest w stanie szybko i fachowo zająć się zwierzęciem, często bez udziału właścicieli.

3. Również dużo prostszych zabiegów w warunkach lecznic stacjonarnych może odbyć się na miejscu i w tym samym dniu, co jest rozwiązaniem szybkim i wygodnym.

4. Duża liczba lekarzy w przychodni czy lecznicy może pozytywnie wpłynąć na szybkość i trafność postawionej diagnozy ( co dwie głowy to nie jedna )

 

Zalety:

1. Pierwsza i najważniejsza zaleta wizyt domowych to według mnie bezpieczeństwo zwierzęcia. Przecież udając się  ze szczeniakami lub kociętami na pierwsze czy drugie szczepienie do lecznicy wprowadzamy je do wylęgarni bakterii i wirusów (z całym szacunkiem dla właścicieli lecznic bo wiem że jakkolwiek mocno dbają o higienę to nie są w stanie zapewnić sterylności pomieszczeń i sprzętu) i fakt że zostaną tam zaszczepione nie uchroni ich od razu od zakażenia parwowirusem, nosówką czy panleukopenią.

2. Psychika i zachowanie zwierzęcia zmienia się wraz z przekroczeniem progu lecznicy. Czynnik stresu nie tylko jest szkodliwy dla zwierzęcia ale również może skutecznie fałszować wyniki badań i utrudniać postawienie trafnej diagnozy. Przykład - koty w stresie uwalniają do krwiobiegu pulę białych ciałek krwi co w wynikach pobranej krwi może fałszywie wskazywać na stan zapalny.

3. Odwiedzając zwierzę w domu lub hodowli jestem w stanie bezpośrednio zaobserwować i ocenić czynniki środowiskowe które mogą mieć wpływ na postawienie diagnozy (rośliny domowe którymi zwierzę mogło się zatruć, środki chemiczne) Zwierzę w domu ma komfort psychiczny, nie tłumi objawów choroby, co często robi w lecznicy, dzięki czemu łatwiej o trafną diagnozę!

4. To nieprawda że weterynarz w warunkach domowych jest mocno ograniczony. Bez problemu pobierze od zwierzęcia krew, wymaz bakteriologiczny czy mykologiczny, zeskrobinę skórną czy mocz. Może podać dowolny lek w iniekcji, tabletce a nawet wlewie dożylnym. Również drobne zabiegi interwencyjne jak zszycie rany czy założenie cewnika nie jest problemem. Tak naprawdę możne wykonać 90% czynności które robi się w lecznicy dla zwierząt, przy czym wiele zależy od nastawienia właściciela zwierzęcia.

5. Ostatnia i odnosząca się do właścicieli zwierząt zaleta wizyt domowych to Państwa wygoda! Wizyta w  lecznicy może okazać się prawdziwą wyprawą jeśli nie mamy jej w okolicy miejsca zamieszkania albo musimy udać się tam z gromadką psów, kotów, królików i chomików:)

Mam nadzieję że udało mi się tym krótkim artykułem przekonać Państwa do tego że wizyta lekarza weterynarii w domu to rozwiązanie nie tylko wygodne ale i bezpieczne dla Państwa pupili. Myślę że współczesna weterynaria powinna po części pójść w kierunku fachowej opieki domowej, która daje możliwość bardziej indywidualnego i ukierunkowanego podejścia do zwierzęcia.

 

lek. wet. 

Tomasz Deska

MOBIVET                                                                                                  Poznań, 07 kwietnia 2012 r

 

 "MOBIVET" to gabinet weterynaryjny, którego specjalista przyjedzie do Ciebie!

 

 

 

Wizyty umawiamy codziennie

w godzinach 8.00 - 20.00

 

603 036 491

                                                              Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

Projekt i realizacja: strony internetowe Poznań