Sezon na kleszcza

  Choć zima nie odpuszcza i temperatury w nocy wciąż spadają do nieprzyjemnych okolic zera, to jednak wbrew naszym wyobrażeniom i oczekiwaniom  świat paskudnych pajęczaków i wszelkiej maści robactwa od dawna tętni już życiem. A wraz z nim kleszcze i przenoszone przez nie choroby. 

    W Polsce mamy około 20 gatunków kleszczy, z których najpopularniejsze to kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) i kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus). Spotkac je można praktycznie w każdym zakątku Polski

w okresie od marca do listopada (pojawiają się już gdy temperatura w ciągu dnia przekroczy 5 stopni Celsjusza).

Kiedy?

Jeśli chodzi o aktywność dzienną to kleszcze upodobały sobie najbardziej porę ranną (do południa) oraz wieczorna (od 16.00 do zmierzchu) wtedy to najczęściej atakują swoje ofiary.

Gdzie najcześciej?

Kleszcze upodobały sobie skraje lasów, szczególnie tych liściastych i sąsiadujących z wysokimi trawami. Czyhają na krzewach i drzewach do wysokości 1,5 m., przyczepiając się do spodniej powierzchni ich liści.

Czym to grozi?

 Sam moment wkłucia jest dla naszego czworonoga praktycznie bezbolesny, ponieważ ślina kleszcza ma właściwości znieczulające. To co najgroźniejsze następuje po wkłuciu, w czasie ssania krwi kiedy to do organizmu zwierzęcia przedostają się wszelkie patogeny i toksyny. Poniżej przedstawię pokrótce najczęstsze choroby odkleszczowe oraz ich objawy, co jak mam nadzieję pomoże Państwu w ich wcześniejszym wychwyceniu u swoich czworonogów.

Babeszjoza  

Znana tez jako piroplazmoza. W Polsce najczęściej wywoływana przez Babesia canis (pierwotniak). Babesia żyje w krwinkach czerwonych zwierzęcia doprowadzając do ich rozpadu i anemii.

Pierwsze niepokojące objawy pojawiają się po 3-4 dniach po zarażeniu (czasem po kilku tygodniach), zwierzę staje się apatyczne, nie chce jeść, a ciepłota jego ciała może przekraczać 40 stopni Celsjusza. Bardziej charakterystycznym objawem może być brunatne zabarwienie moczu (tzw. mocz herbaciany) , choć zdecydowanie częściej dochodzi do zażółcenia spojówek oraz skóry (widoczne w miejscach bez sierści tj. wewnętrznych powierzchniach małżowin usznych czy podbrzuszu) Z anemia wywołaną przez babeszjozę wiążą się też chwiejny chód, przyspieszone oddechy i akcja serca.  

 Erlichioza

 Jej przyczyną są patogeny z pogranicza świata bakterii i wirusów, nazywane riketsjami. Dla psów niebezpieczna jest Erlichia canis, riketsja atakująca psie limfocyty i monocyty. W porównaniu z babeszjozą, erlichioza ujawnia się dopiero po kilku miesiącach od ugryzienia przez kleszcza. Psy staja się apatyczne, chudną, mogą tez wystąpić duszności. Erlichioza często daje objawy widoczne w oczach - następuje zmętnienie rogówki oraz wylewy krwi do oka mogące doprowadzić do ślepoty.

Borelioza

Inaczej zwana choroba z Lyme (od nazwy miejscowości w USA gdzie pierwszy raz została stwierdzona), jest powodowana przez krętka Borrelia burgdorferi. Szacuje się że już co trzeci kleszcz jest nosicielem tego zarazka! Borelioza jest choroba niebezpieczną zarówno dla zwierząt jak i dla ludzi, między innymi dlatego że daje bardzo różnorodne objawy mogące imitować inne choroby.

Boreliozę można podzielić na 3 stadia kliniczne następujące jedno po drugim. Stadium pierwsze, poukąszeniowe, gdy w miejscu ukąszenia przez kleszcza pojawia się krosta otoczona czerwonym pierścieniem - tzw. rumieniem wędrującym (podobnie jak u ludzi, jednak u zwierząt trudno go zauważyć z uwagi na sierść). W tym stadium zwierzę jest apatyczne nie wykazuje apetytu. Stadium drugie, nazywane tez narządowym, bo w zależności od tego    jaki narząd zostanie objęty stanem zapalnym takie objawy będziemy obserwować np. przy zaatakowaniu nerek będziemy obserwować ich niewydolność, jeśli krętki umiejscowią się w sercu to zwierzę będzie wykazywać objawy kardiologiczne. Trzecie stadium - stadium przewlekłej infekcji, charakteryzuje się obrzękami stawów wywołanymi ich stanem zapalnym oraz objawami neurologicznymi w postaci niedowładów kończyn, zmian w zachowaniu a nawet ślepoty.

 

 "MOBIVET" to gabinet weterynaryjny, którego specjalista przyjedzie do Ciebie!

 

 

 

Wizyty umawiamy codziennie

w godzinach 8.00 - 20.00

 

603 036 491

                                                              Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

Projekt i realizacja: strony internetowe Poznań